Soapnuts Liquid Detergent


 

Soapnuts (or soap berries) are the fruit of a tree in the Sapindus genus, native to India, Nepal and China, where they have been used for centuries as a natural washing method. Soapnuts can be placed in a small cotton pouch, tied tightly and tossed in the laundry drum along with your clothes. It’s recommended to use 5-6 nuts in the pouch, and these same nuts can be used 4-5 times, however this method works only with temperatures over 40 degrees.
You can read more & buy soap nuts here >
...
If you’re a cool-water washer, why not try making this liquid detergent:

30 soapnuts

2.5 litres water

200ml white vinegar

30 drops Essential Oil (lavender, lemon or eucalyptus are a few that work well)

Fine mesh strainer or muslin cloth to strain


How to make:

Boil the soapnuts in 1.5 litres water for 15 mins (keep the lid on the pan, please take care not to let the liquid boil over), then add 500ml water and boil for 5 more mins, then add another 500ml of water and simmer for 20 minutes (always with the lid on), throughout the process you can mash the nuts around with a wooden spoon. When done, remove from heat, let cool for 15 minutes then add white vinegar and essential oil. Once totally cool, strain and bottle it up and keep it in the fridge (if your washing machine doesn’t see regular action then freeze half of your liquid, as it only keeps for 2-3 weeks in the fridge).


*Please note, soapnuts contain saponin, a natural, non-harsh cleaning agent with the ability to cleanse lightly soiled items. For tougher laundry requirements (whites, gym clothes etc.) please consider teaming your soapnuts or soapnut liquid with extra white vinegar, lemon juice or washing soda (sodium carboate).


Tip: If you prefer to bag the nuts & place them in the washing machine, try adding a few drops of essential oil to the small cotton pouch to freshen up the scent of your load!

 

Çamaşır deterjanına alternatif %100 doğada çözülebilen, sürdürülebilir doğal temizlik ürünü. Sabun cevzileri ya da meyvesi Sapindus genus’ta yer alan ağacın meyvesidir. Hindistan, Nepal ve Çin’de yüzyıllardır doğal yıkama yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Bir pamuk kesenin içine 5/6 cevizi koyun ve ağzını sıkıca bağladıktan sonra çamaşır makinesinin içine kıyafetlerle birlikte atın. Soğuk su kullanıyorsanız, makineye yerleştirmeden önce cevizleri kesesiyle birlikte içinde sıcak su bulunan bir kavanozun içine koyup bir kaç dk bekleyi ve ardından yavaşça sallayın. Kavanozun içindeki suyla birlikte sabun cevizlerini makinenin içine koyun ve makineyi çalıştırın. Cevizler 4/5 kez tekrar kullanılabilir.

 

Sabun Cevizleri Sıvı Deterjan

 

30 Sabun Cevizi

 

2.5 Lt Su

 

200ml Beyaz Sirke

 

15 damla uçucu yağ (lavanta, limon ya da okaliptüs en çok yakışanlardan)

 

Süzmek için tülbent ya da bez

 

Nasıl Yapılır?

 

15 dakika boyunca sabun cevizlerini 1.5 litre suda tencerenin kapağı kapalı olacak şekilde ve kaynatın. Dikkat edin taşmasın. Sonra 500ml suyu ekleyin ve 5dk daha kaynatın ardından kalan 500ml suyu ekleyerek, kapağı kapalıyken 20dk boyunca ağır ağır kaynatın. İşlem boyunca sabun cevizlerini tahta kaşık ile ezebilirsiniz. (Böylece daha fazla saponin maddesi ortaya çıkacaktır) Hazır olduğunda, ateşten alın ve 15dk soğumaya bırakın. Ardından beyaz sirkeyi ve uçucu yağı ekleyin. Tamamen soğuduğunda süzün ve bir şişeye doldurup buzdolabında saklayın. Eğer düzenli olarak çamaşır tıkamıyorsanız yarısını dondurucuya atıp diğer yarısını buzdolabında 2-3 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

 

* Unutmayın ki sabun cevizleri hafif kirleri temizleyen doğal ve sert olmayan bir temizlik maddesi olan saponin içerir. Beyazlar ve spor giysileri gibi zorlayıcı çamaşırlar için sabun cevizleri ve sabun cevizi sıvı deterjanıyla birlikte beyaz sirke, limon suyu ya da çamaşır sodası (sodyum karbonat) kullanılabilir.

 

İpucu / Öneri: Eğer sabun cevizlerini bir keseye koyup çamaşır makinesi atmayı tercih ediyorsanız, çamaşırlarınızın mis gibi kokması  için küçük pamuk keseye uçucu yağdan bir kaç damla damlatabilirsiniz.