The Aware Co.


 
Simple, good things for the conscious consumer. Supporting local makers who share a passion for sustainable living.
The Aware Co. operates as a social enterprise, seeking to make positive changes in the community by dedicating profits & time to providing design support to local charities & platforms, in addition to developing our own awareness-raising schemes.
We are based in Fethiye, southern Turkey, a beautiful coastal town with a spectacular mountain backdrop where we constantly see the impact of human behaviour on land and at sea. We seek to protect and promote local nature & culture whilst encouraging community engagement in addressing issues which lie close to our hearts.
We do our best to minimise the use of plastic in our product line, and weigh up the pros and cons of each imported item before stocking. We're always happy to hear customer feedback & requests for new products, drop us a message if you think there's anything we can do to help the world be more aware.
 
Thank you for stopping by The Aware Co.
...
good things by good people

 

Bilinçli tüketiciler için basit ve kaliteli ürünler hazırlıyor, sürdürülebilir yaşam tutkumuzu paylaşan yerel tüketiciyi destekliyoruz…
Aware Co. yerel yardım organizasyonları ve platformalarına tasarım ve proje desteği vererek, toplumda pozitif değişim yaratmayı amaçlayan bir sosyal girişim. Buna ek olarak, yarattığımız kaynaklarla kendi farkındalık yükseltme programımızı geliştirmek ve sürdürülebilir hale getirmek için çalışıyoruz. 
Merkezimiz, Türkiye’nin güneyinde, muhteşem bir dağın eteklerindeki pastoral bir kıyı kasabası olan Fethiye’de bulunuyor.  Doğayı ve yerel kültürü koruyup, dünyaya tanıtırken bir yandan da kendimize yakın hissettiğimiz konularda toplumsal katılım oluşturmayı hedefliyoruz… Üretimlerimizde plastik kullanımını en aza indirmek konusunda iddialıyız ve ithal ettiğimiz her ürünü ancak artılarını ve eksilerini gözden geçirdikten sonra stoklarımıza katıyoruz.    The Aware Co. olarak sizlerden gelecek her türlü geri bildirim ve ürünlerimizle ilgili önerileri duymaktan memnuniyet duyarız. Dünyada daha fazla farkındalık yaratmak için yapabileceğimiz şeyler olduğuna inanıyorsanız, lütfen bize mesaj bırakın.     

The Aware Co.’dan alışveriş ettiğiniz için teşekkür ederiz.